Bir süredir verdiğimiz Veri Bilimi eğitimlerinde birçok arkadaşla tanıştık, birçok tecrübe edindik. Yerinde eğitimler de verdik, online eğitimler de. Aldığımız geri dönüşler çok pozitif olsa da, sürekli kendimizi sorguladık. Özellikle verimlilik ve etkililik anlamında. Edindiğimiz tecrübe bize şunu gösterdi: Veri Bilimi eğitimlerinin belirli bir zamana yayılması gerekliliği, proje odaklı müfredatın tek çözüm olduğu ve birebir mentörlüğün en etkili öğretme/öğrenme metodu olduğu.

Datajarlabs olarak, online Veri Bilimi eğitimlerimizi online bootcamp eksenine taşıdık. Artık Türkiye’nin de bir Veri Bilimi bootcampi var. Bu format ile, Veri Bilimi eğitimlerimizi birebir koçlukta ortaya koyduğumuz eğitimsel farkı 6 aya yayarak, 5 tane uygulamalı proje eşliğinde tamamlayacağınız kapsamlı bir müfredatla beraber bootcamp olarak veriyoruz.

Haftada ayıracağınız 15/20 saatle 6 ayda bitireceğiniz bootcamp, Türkiye’de hissedilen uygulamalı Veri Bilimi eğitimi ihtiyacını profesyonel bir şekilde karşılamaya çalışıyor. Uzun zamandır ABD gibi ülkelerde başarıyla uygulanan, benim de bazı bootcamp’lerde bir yığın mezun vererek veri bilimci olmalarına katkıda bulunduğum bu verimli metodla, ülkemizde de veri bilimcilerin yetişeceğini umuyoruz.

Bootcamp nasıl işliyor?

Sizlere sunduğumuz online platform üzerinden müfredata erişiyorsunuz (eriştiğiniz bu müfredat güncellemeleriyle beraber sınırsız olarak sizin kullanımızda olacak). Size bir tane Veri Bilimi mentörü, bir tane de program yöneticisi atanıyor. Mentörünüz, müfredatı nasıl takip etmeniz gerektiğini planlıyor ve sizi haftalık yarımşar saatten iki online görüşme ile takip ediyor. Bu görüşmelerde:

  1. O hafta çalıştığınız materyali beraberce gözden geçiriyorsunuz.
  2. Kafanıza takılan konuları mentörünüze soruyor ve beraber çözümler buluyorsunuz.
  3. Mentörünüz, önünüze haftalık hedefler koyuyor ve sizi mezuniyet için gerekli hızda ilerlemeniz için motive ediyor. Nasıl ilerlemeniz gerektiğini beraberce kararlaştırıyorsunuz.

Program yöneticiniz ise sizin kariyer gelişiminize, cv hazırlamanıza ve sosyal medyada Veri Bilimi ile uğraşan biri olarak varlık sergilemenize yardımcı oluyor.

Peki ya müfredat nasıl?

Oldukça kapsamlı bir müfredat sizi bekliyor. Günümüz dünyasında geçerli temel tekniklerin ve kavramların hepsini kuşatan bir müfredat. Uygulama ön planda. Müfredat bölümlerden oluşuyor ve her bölümün içinde bir yığın ders bulacaksınız. Her dersin sonunda, küçük egzersizler sizi bekliyor olacak. Ana bölümlerin sonunda ise, yapmanız gereken 5 projeniz var. Özetle, anahatlarıyla aşağıdaki gibi bir müfredatla karşılaşacaksınız:

Müfredat uygulama açısından oldukça zengin. Her konuda verilen örnekler bir tarafa, sizin pratik kazanmanız ve konuların içine girebilmeniz için tamamlamanız gereken 5 tane proje bulunuyor. Her ana bölümün sonunda ve bitirme projesi olarak yapacağınız bu projeler, hem cv’nize katma değer sağlıyor hem de Veri Bilimi öğrenimine dair en kalıcı ve etkin aracı oluşturuyor. Üstelik, mentörünüzden istifade edeceğiniz en önemli çalışmaların başında bu projeler geliyor. Hazırladığınız projeleri, kurs katılımcısı diğer arkadaşlarınıza sunuyorsunuz.

Müfredat haricinde etkinlikler var mı?

Evet var! Belirli periyotlarla, sizi online ortamda yurtiçi ve yurtdışından profesyonel veri bilimciler ile buluşturan workshoplar düzenliyor olacağız. Böylelikle, iş dünyasında neler oluyor görebilecek, profesyonellere istediğiniz soruları sorabileceksiniz.

Bootcamp iletişim kanalları neler?

Veri Bilimi öğrenimi sürekli etkileşim gerektiren bir uğraş. O yüzden sizin için birçok kanal oluşturuyoruz.

  1. 1’e 1 online sessionlar ile haftada 2 kere mentörünüzle görüşebiliyorsunuz. Bu zamanları, mentörünüz ve siz ortaklaşa uygun zamanlarınız olarak belirliyorsunuz.
  2. E-mail ile mentörünüze ve program yöneticinize her zaman ulaşmanız mümkün.
  3. Slack üzerinde oluşturduğumuz ofis saati kanalına sizi ekliyoruz. Bu kanal üzerinden haftaiçi 10:00–17:00 arasında sorularınızı sorup cevap alabiliyorsunuz. Buna ofis saati diyoruz.

Mezuniyet sonrası nasıl olacak?

Mezuniyetiniz sonrası Datajarlabs’la iletişiminiz kesilmiyor. Program yöneticiniz, bize gelen Veri Analisti/Veri Bilimci gibi istihdam taleplerine cv’nizi yönlendiriyor olacak. Dolayısıyla, veri ile alakalı bir pozisyonda iş bulabilmeniz için elimizden gelen profesyonel desteği sağlayacağız.

Mezuniyetiniz garanti mi?

Hayır değil! Projeleriniz ve sunumlarınız notlandırılıyor, gerektiğinde geliştirmeniz ya da yinelemeniz isteniyor. Programı en geç 6 ay içinde bitirmeniz gerekli. Aksi halde, ücret iadesi yapmadığımız gibi mezuniyet sonrası profesyonel iş desteği de sağlamıyor olacağız. Bu, sizin için bir motivasyon unsuru. Ek olarak, 3 aydan önce mezun olmanız mümkün değil. Derslerin ve projelerin yoğunluğu zaten buna müsade etmiyor olacak.

Bootcamp’in örnekleri var mı?

Türkiye’de yok ama özellikle ABD’de var. Springboard ya da Thinkful’a bakabilirsiniz.

Kimler katılabilir?

Veri Bilimi’ne ilgi duyan herkes bootcamp’e katılabilir. Hatta, öncesinde herhangi bir programlama bilginiz olmasına bile gerek yok. Bootcamp, size Python ile programlama öğreterek başlıyor. Yeter ki, Veri Bilimi’ne ilgi duyun ve günün birinde veri bilimci olmayı düşleyin. Bootcamp üzerinde çalışabileceğiniz zamanı siz belirlediğiniz için bir yerde çalışıyor olmanız da bir problem teşkil etmiyor. Genellikle bir yerde çalışanlar akşamları ve haftasonları takip ediyor dersleri. Mentörleri ile de daha çok akşam saatlerinde görüşüyorlar. Öğrenciler için de benzer bir durum söz konusu.

Vurgulanması gereken bir nokta ise kontenlarımızın sınırlı olması. Sadece kaynaklarımızın kaldırabileceği sayıda katılımcı kabul ediyor olacağız.

Mezuniyet sonrası sertifika sağlanacak mı?

Evet, sağlanacak. İş piyasasında ağırlığı olan bir sertifika olmasını bekliyoruz.


Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum

Ad- Soyad

E-posta

Url